Kulturalna

Światowe muzea online

Zdjęcie do tekstu - 10 muzeów, które zwiedzisz online

Warszawiacy – i nie tylko, podczas narodowej kwarantanny się nie nudzą. Przynajmniej nie powinni, ponieważ instytucje kultury na całym świecie – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotekprzygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Które światowe muzea online miejsca warto odwiedzić w wirtualnej przestrzeni?

Muzea online – sztuka przyjdzie do Ciebie

Prócz wystarczających zapasów jedzenia i picia, warto zaopatrzyć się w zapasy rozrywki, a dla równowagi – również kultury i sztuki. Nie ma wymówek. Dzieła światowej sławy artystów można podziwiać bez wychodzenia z domu, wprost z wygodnej kanapy, sofy czy fotela. Słynne instytucje udostępniają swoje zbiory w sieci. Muzea online – jakie zbiory zasługują na szczególną uwagę? 

Metropolitan Museum of Art, New York

Nasz artystyczny przewodnik zaczynamy od Stanów Zjednoczonych. Metropolitan Museum of Art to najstarsze i jednocześnie największe amerykańskie muzeum. Unikatowa kolekcja malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej wszystkich epok z całego świata – rokrocznie przyciąga tłumy odwiedzających. Teraz również online – zbiory obejmują dzieła najsłynniejszych, światowej sławy artystów: Botticellego, Moneta, Rafaela, Rembrandta, Seurata, van Gogha, Vermeera i wielu innych. W ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć ich najbardziej imponujące obrazy.

Metropolitan Opera, New York

Nie tylko muzea udostępniają swoje zbiory. Carmen, La Traviata, Tristan und Isolde – to tylko niektóre światowej sławy opery, jakie można oglądać w ramach usługi streamingu. Cykl “Nightly Met Opera Streams” to bezpłatna opcja dla wszystkich fanów scenicznych dzieł muzycznych. Spektakle będą retransmitowane na oficjalnej stronie. Wszystkie rozpoczną się o 19:30 czasu amerykańskiego, czyli 0:30 czasu polskiego i pozostaną dostępne na stronie głównej przez 20 godzin. 

National Gallery of Art, Waszyngton

National Gallery of Art, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji Google Arts & Culture, oferuje bezpłatny dostęp do dwóch najważniejszych ekspozycji, które zadowolą zarówno miłośników stylu, jak i malarstwa. Pierwsza z nich to wystawa mody z lat 1740-1895, zawierająca odtworzenia graficzne ubrań z epoki kolonialnej. Druga – dzieł Vermeera, holenderskiego malarza barokowego.

National Museum of Modern and Contemporary Art Seul, Korea Południowa

National Museum of Modern and Contemporary Art Seul – do tego popularnego, koreańskiego muzeum można się dostać się wirtualnie z dowolnego miejsca, nawet z warszawskiej kanapy. Wystarczy uruchomić aplikację Google Art & Culture – i gotowe. Spacer po sześciu piętrach pełnych koreańskiej i światowej sztuki współczesnej z pewnością przyniesie moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

British Museum, Londyn

British Museum to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Ponad osiem milionów eksponatów, w tym mumie egipskie, marmury z ateńskiego Panteonu, szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci. Tego nie można przegapić. Wirtualna wizyta w British Museum, pierwszym publicznym muzeum narodowym, to prawdziwe must have miejsc, które warto zwiedzić online. Nie tylko na czas narodowej kwarantanny. 

Musée du Louvre, Paryż

Musée du Louvre – najchętniej i najczęściej odwiedzane francuskie muzeum, również przygotowało specjalną i dedykowaną ofertę dla internautów. Ponad 300 000 dzieł sztuki – od czasów najdawniejszych po XIX wiek – można podziwiać online. Wśród najwybitniejszych dzieł znajdziemy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisę Leonarda da Vinci. To właśnie dlatego Musée du Louvre jest tak chętnie odwiedzane, także w sieci. Wszyscy wielbiciele sztuki powinni koniecznie wybrać się na wirtualny spacer po tym wyjątkowym miejscu. 

Rijksmuseum, Amsterdam 

Rijksmuseum – to popularne holenderskie muzeum, w ramach aplikacji Google Art & Culture, udostępnia szereg dedykowanych wystaw. Blisko 80 tematycznych galerii, eksponaty prezentujące historię 800-letniej holenderskiej sztuki – do Rijksmuseum zdecydowanie warto wpaść. Wirtualny spacer umilą słynne dzieła malarskie, grafiki, rzeźby i rękodzieła. 

Munch Museum, Oslo

Munch Museum to placówka muzealna, zajmująca się gromadzeniem i opracowywaniem zbioru dzieł Edvarda Muncha, norweskiego malarza i prekursora ekspresjonizmu. Ponad 1000 obrazów, około 4500 rysunków, 18 000 grafik, zdjęcia i osobiste pamiątki – od teraz dostępne są również online.

Uffizi Gallery, Florencja

Uffizi Gallery to jedna z najstarszych galerii w Europie. Obrazy szkół włoskich i flamandzkich, a także autoportrety słynnych malarzy m.in: Berniniego, Rembrandta, Rubensa, van Dycka, Hogartha, Delacroix – to nie jedyne powody, dla których warto przespacerować się po włoskiej placówce. 

Pergamonmuseum, Berlin

Pergamonmuseum – nie trzeba już przekraczać zachodniej granicy, by podziwiać dzieła Muzeum Pergamońskiego. Zbiory sztuki starożytnej, bliskiego wschodu i islamskiej, dostępne są na wyciągnięcie ręki. I choć najpopularniejszy – Wielki Ołtarz Zeusa – przyciąga prawdziwe tłumy, warto zapoznać się również z pozostałymi dziełami.

Narodowa kwarantanna nie musi oznaczać nudy i stagnacji. Istnieje szereg możliwości, dzięki którym produktywnie można przetrwać ten trudny czas. Jedną z nich jest sztuka – dostępna niemalże na wyciągnięcie ręki. Warto z niej skorzystać. To właśnie dlatego warszawiaku, #zostanwdomu i zwiedzaj muzea, galerie, opery i inne instytucje kultury, wprost z wygodnej kanapy. 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Dominika
    28 marca 2020 at 16:29

    Bardzo fajna lista – z pewnością wybiorę się na wirtualny spacer po tych muzeach. Dziękuję!

Leave a Reply