Kulturalna

Muzeum – teraz możesz zwiedzać online

Zdjęcie do tekstu - Światowe muzea online

Warszawiacy podczas narodowej kwarantanny się nie nudzą. Przynajmniej nie powinni, ponieważ instytucje kultury na całym świecie – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów i bibliotekprzygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Muzeum teraz można zwiedzać online. Jakie instytucje warto odwiedzić?

Muzeum w sieci

Na czas kwarantanny, prócz wystarczających zapasów jedzenia i picia, warto zaopatrzyć się w zapasy rozrywki, a dla równowagi – kultury i sztuki. Nie ma wymówek. Muzea w Warszawie już udostępniły swoje zbiory. Również dzieła światowej sławy artystów można podziwiać bez wychodzenia z domu, wprost z wygodnej kanapy, sofy czy fotela. Słynne instytucje udostępniają swoje zbiory w sieci. Muzeum przenosi się dziś do sieci. Jakie zbiory zasługują na szczególną uwagę? 

Metropolitan Museum of Art, New York

Nasz artystyczny przewodnik zaczynamy od Stanów Zjednoczonych. Metropolitan Museum of Art to najstarsze i jednocześnie największe amerykańskie muzeum. Unikatowa kolekcja malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej wszystkich epok z całego świata – rokrocznie przyciąga tłumy odwiedzających. Teraz również online – zbiory obejmują dzieła najsłynniejszych, światowej sławy artystów: Botticellego, Moneta, Rafaela, Rembrandta, Seurata, van Gogha, Vermeera i wielu innych. W ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć ich najbardziej imponujące obrazy.

Metropolitan Opera, New York

Nie tylko muzea udostępniają swoje zbiory. Carmen, La Traviata, Tristan und Isolde – to tylko niektóre światowej sławy opery, jakie można oglądać w ramach usługi streamingu. Cykl “Nightly Met Opera Streams to bezpłatna opcja dla wszystkich fanów scenicznych dzieł muzycznych. Spektakle będą retransmitowane na oficjalnej stronie. Wszystkie rozpoczną się o 19:30 czasu amerykańskiego, czyli 0:30 czasu polskiego i pozostaną dostępne na stronie głównej przez 20 godzin. 

National Gallery of Art, Waszyngton

National Gallery of Art, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub aplikacji Google Arts & Culture, oferuje bezpłatny dostęp do dwóch najważniejszych ekspozycji, które zadowolą zarówno miłośników stylu, jak i malarstwa. Pierwsza z nich to wystawa mody z lat 1740-1895, zawierająca odtworzenia graficzne ubrań z epoki kolonialnej. Druga – dzieł Vermeera, holenderskiego malarza barokowego.

British Museum, Londyn

British Museum to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Ponad osiem milionów eksponatów, w tym mumie egipskie, marmury z ateńskiego Panteonu, szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci. Tego nie można przegapić. Wirtualna wizyta w British Museum, pierwszym publicznym muzeum narodowym, to prawdziwe must have miejsc, które warto zwiedzić online. Nie tylko na czas narodowej kwarantanny. 

Musée du Louvre, Paryż

Musée du Louvre – najchętniej i najczęściej odwiedzane francuskie muzeum, również przygotowało specjalną i dedykowaną ofertę dla internautów. Ponad 300 000 dzieł sztuki – od czasów najdawniejszych po XIX wiek – można podziwiać online. Wśród najwybitniejszych dzieł znajdziemy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisę Leonarda da Vinci. To właśnie dlatego Musée du Louvre jest tak chętnie odwiedzane, także w sieci. Wszyscy wielbiciele sztuki powinni koniecznie wybrać się na wirtualny spacer po tym wyjątkowym miejscu. 

Rijksmuseum, Amsterdam 

Rijksmuseum – to popularne holenderskie muzeum, w ramach aplikacji Google Art & Culture, udostępnia szereg dedykowanych wystaw. Blisko 80 tematycznych galerii, eksponaty prezentujące historię 800-letniej holenderskiej sztuki – do Rijksmuseum zdecydowanie warto wpaść. Wirtualny spacer umilą słynne dzieła malarskie, grafiki, rzeźby i rękodzieła. 

Munch Museum, Oslo

Munch Museum to placówka muzealna, zajmująca się gromadzeniem i opracowywaniem zbioru dzieł Edvarda Muncha, norweskiego malarza i prekursora ekspresjonizmu. Ponad 1000 obrazów, około 4500 rysunków, 18 000 grafik, zdjęcia i osobiste pamiątki – od teraz dostępne są również online.

Uffizi Gallery, Florencja

Uffizi Gallery to jedna z najstarszych galerii w Europie. Obrazy szkół włoskich i flamandzkich, a także autoportrety słynnych malarzy m.in: Berniniego, Rembrandta, Rubensa, van Dycka, Hogartha, Delacroix – to nie jedyne powody, dla których warto przespacerować się po włoskiej placówce. 

Pergamonmuseum, Berlin

Pergamonmuseum – nie trzeba już przekraczać zachodniej granicy, by podziwiać dzieła Muzeum Pergamońskiego. Zbiory sztuki starożytnej, bliskiego wschodu i islamskiej, dostępne są na wyciągnięcie ręki. I choć najpopularniejszy – Wielki Ołtarz Zeusa – przyciąga prawdziwe tłumy, warto zapoznać się również z pozostałymi dziełami.

Narodowa kwarantanna nie musi oznaczać nudy i stagnacji. Istnieje szereg możliwości, dzięki którym produktywnie można przetrwać ten trudny czas. Jedną z nich jest sztuka – dostępna niemalże na wyciągnięcie ręki. Muzeum przenosi się do sieci. Warto skorzystać z takiej możliwości. Dlatego Warszawiaku, #zostanwdomu i zwiedzaj muzea, galerie, opery i inne instytucje kultury, wprost z wygodnej kanapy. 

Przeczytaj

1 komentarz

  • Odpowiedz
    Dominika
    28 marca 2020 at 16:29

    Bardzo fajna lista – z pewnością wybiorę się na wirtualny spacer po tych muzeach. Dziękuję!

Zostaw komentarz