Kulturalna

Muzea w Warszawie na czas kwarantanny

Zdjęcie do tekstu - Polskie muzea w sieci

Nie tylko światowe muzea udostępniają swoje zbiory na czas kwarantanny. Również dzieła polskich twórców można podziwiać w wirtualnej przestrzeni. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca do aktywnego uczestnictwa w kulturze, tym razem w wersji online. Muzea w Warszawie – które warto odwiedzić?

Co zwiedzić w Warszawie? To pytanie, które zadają zarówno turyści, jak i mieszkańcy stolicy. Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem pandemii Covid-19 wymusiła na społeczeństwie zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Dla wspólnego dobra i bezpieczeństwa, warto na ten czas pozostać w domach i stosować się do zaleceń. Co zrobić z nadprogramowymi, wolnymi godzinami? W poprzednim wpisie informowałam o światowych muzeach online, które możemy zwiedzać wprost z wygodnej kanapy. Dziś pora na muzea w Warszawie.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości instytucja znalazła ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Dziś zbiory muzeum liczą przeszło 800 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej – począwszy od antyku, skończywszy na współczesności. Dzieła Muzeum Narodowego obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Teraz większość z nich możemy podziwiać online.

Teatr Wielki Opera Narodowa

W gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej mieszczą się: Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy, Galeria Opera i Muzeum Teatralne. Odbywają się tu przedstawienia operowe, baletowe, koncerty, wystawy, warsztaty dla artystów i spotkania edukacyjne dla najmłodszych. Teatr Wielki Opera Narodowa organizuje również wydarzenia specjalne – uroczyste premiery filmowe, konferencje czy gale. Co warto wiedzieć o historii teatru polskiego? Jak wygląda wnętrze słynnego gmachu od środka? Sprawdzisz z pomocą wirtualnego spaceru. 

Filharmonia Narodowa

Filharmonia Narodowa to polska instytucja kultury, która już od 1955 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zespół Filharmonii Narodowej odbył ponad 120 tournées na pięciu kontynentach. Zapraszany jest systematycznie do najsłynniejszych ośrodków muzycznych świata, takich jak: Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Berliner Philharmonie, Royal Festival Hall, Suntory Hall, La Scala, La Fenice, Musikverein. Chcesz poczuć się jak gwiazda światowej sceny? Zajrzyj do świata online Filharmonii Narodowej.

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. NCK, podobnie jak inne instytucje kultury, na czas kwarantanny otwiera się na nowe formy prezentacji i komunikacji oraz środki przekazu. Doskonałym przykładem takich działań jest aktywne uczestnictwo w mediach społecznościowych. Jakie ciekawostki kryje polska kultura? Sprawdzisz m.in. na oficjalnej stronie NCK. 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa jest najważniejszą instytucją naukową o profilu humanistycznym, a także głównym archiwum piśmiennictwa narodowego. Gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane na terenie Polski oraz polonika zagraniczne. Większość zbiorów można teraz czytać i przeglądać online.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego to wyraz wyraz hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i zginęli za wolną Warszawę. Ponad 1000 eksponatów, blisko 1600 fotografii, filmów i dźwięku – przedstawia historię dni poprzedzających wybuch Powstania oraz kolejne jego fazy. Na czas kwarantanny Muzeum Powstania Warszawskiego przenosi ofertę edukacyjną i kulturalną do przestrzeni wirtualnej. Od teraz można zwiedzać muzeum i uczestniczyć w lekcjach online. 

Podczas narodowej kwarantanny nie sposób się nudzić. Muzea w Warszawie oferują szereg atrakcji, które pomagają urozmaicić czas spędzony w domu. Muzea w Warszawie – i nie tylko, można teraz zwiedzać online. Warto skorzystać z takiej możliwości.

Przeczytaj

1 komentarz

  • Odpowiedz
    Magda
    28 marca 2020 at 16:51

    Nie ukrywam, że już mi się nudzi na kwarantannie. Dlatego z pewnością skorzystam z Twoich propozycji 🙂

Zostaw komentarz